Використання інформаційно - комунікаційних технологій на уроках економіки
Департамент освіти і науки Київської обласної державної адміністрації
Комунальний вищий навчальний заклад Київської обласної ради
«Академія неперервної освіти»
Використання інформаційно - комунікаційних технологій на уроках економіки.
Автор проекту: Самойленко Сергій Сергійович
слухач курсів підвищення кваліфікації
вчителів інформатики, вчитель інформатики
Дівичківського НВО «ЗОШ І-ІІІ ступенів-ДНЗ»
Переяслав-Хмельницького району
Біла Церква
2017
ПЛАН
- Використання ІКТ на уроках економіки як засіб підвищення ефективності уроку
- Використання технології презентації на уроках економіки
- Роль інформаційно – комунікаційних технологій в освіті
Висновок
Список використаної літератури
Вступ
Однією з найактуальніших проблем сучасної освіти в Україні є застосування електронної освіти, як безперервного процесу, підготовки майбутнього покоління до життя в інформаційному суспільстві.
У своїй практиці я використовую комп'ютерно-орієнтовані системи навчання, що дозволяє підвищити рівень пізнавальної активності учнів, стимулює бажання працювати самостійно та й просто вчитися. Досвід роботи свідчить, що з -поміж багатьох причин, через які діти втрачають інтерес до знань, можна назвати одноманітність уроків, тому до побудови та проведення уроку, застосування різних прийомів, методів та форм викладання потрібно підходити творчо, а це в свою чергу забезпечить ефективний результат. Це новий підхід до процесу навчання.
Навчання за допомогою комп'ютера дає ширші можливості передачі інформації. Вчитель уже не є єдиним джерелом інформації, він може допомогти учню орієнтуватися в сучасних інформаційних потоках.
Під час уроку з мультимедіа істотно змінюється роль вчителя, який виступає передусім організатором, координатором пізнавальної діяльності учнів. Проведення уроку такого типу зовсім не означає, що вчитель позбавлений можливості маневрувати або імпровізувати. Адже комп'ютер це не заміна вчителя, і якби ми не використовували його на уроці, ніщо не замінить живої і цікавої розповіді викладача. Комп'ютер треба розглядати як одну зі складових уроку, як ще одну методичну одиницю.
В моїй педагогічній діяльності я намагаюся органічно включати мультимедійні презентації під час навчального процесу. Опанувавши програму складання презентації PowerPoint, є можливість стати режисером свого заняття. Проектуючи сценарій майбутнього мультимедійного уроку, потрібно спланувати послідовність своїх дій, форми , способи подачі інформації на великому екрані. За допомогою комп'ютерних технологій можна створювати перевірочні та тестові завдання, які використовуються на етапі організації оцінювань навчальних досягнень. За допомогою комп'ютера можна розв'язувати задачі, будувати графіки та діаграми. Крім розв'язання дидактичних задач на уроках економіки з використанням Інтернет-ресурсів, учні цілеспрямовано виходять за межі підручника у всесвітнє павутиння INTERNET- джерело додаткової сучасної інформації, цікавих спілкувань, засобу самостійного отримання знань,їх творчого використання.
Впровадження ІКТ в навчальний процес відкриває нові можливості, що дозволяють учням виконувати щось цікаве, самостійно виявляти себе, випробовувати свої знання, розвивати пізнавальний інтерес до предмету, який вивчається. Одним із сучасних методів, що має багатий творчий потенціал, є метод проектів.
Реалізація проектної діяльності розвиває в учнів пізнавальні навички, вміння орієнтуватися в інформаційному просторі, співпрацювати в групі, виконуючи різні ролі.
Комп'ютер - це знаряддя праці, ефективність якого залежить від уміння вчителя застосувати його для досягнення педагогічних цілей. Практичні можливості комп'ютера як засобу навчання економіки є величезними, і не використовувати їх, а тим більше зволікати з їх використанням буде великою помилкою.
- Використання ІКТ на уроках економіки як засіб підвищення ефективності уроку
Розглядаються основні проблеми та перспективи інформаційно-комунікаційних технологій та їх застосування в сучасній економічній освіті. Охарактеризовано основні напрямки застосування ІКТ на уроках економіки. Приділено увагу інноваційній складовій ІКТ. Визначено роль комп’ютера як невідмінної складової сучасної економічної освіти.
Комп’ютерне навчання економіки дозволяє значно активізувати пізнавальну діяльність учнів. Нині цього важко досягти традиційними методами. Використовуючи комп’ютер, вчитель економіки має можливість постійно, а не спорадично контролювати рівень засвоєння знань і вміння їх використовувати для вирішення поставлених задач. Комп’ютер звільняє вчителя від дуже нудної і втомливої процедури контролю якості знань учнів шляхом перевірки великої кількості письмових робіт. В умовах розвитку сучасного суспільства предметно-інформаційне середовище активно розширюється. Обсяг інформації виходить далеко за межі підручників економіки, і пов'язано це не тільки з інтенсивним розвитком засобів масової інформації, інтернет – ресурсів, а й з можливостями подорожей по інших країнах ( у учнів з'явилася можливість порівняти нашу країну з іншими країнами )
У зв'язку з цим актуально і методично-обгрунтовано використовувати ІКТ на уроках економіки, тому що використання ІКТ формує такі вміння:
• передавати зміст тексту в стислому або розгорнутому вигляді відповідно з метою навчального завдання;
• проводити інформаційно-смисловий аналіз тексту;
• використовувати різні види читання ( ознайомлювальне, переглядові, пошукове);
• складати план, тези конспекту.
У мене склалися такі форми застосування ІКТ на уроках економіки:
– робота в Word: тексти документів, тести, контрольні роботи, дидактичний роздатковий матеріал;
– робота в Excel: практикуми – діаграми, таблиці ( комп'ютерне додаток- А.П.Кіреев . Економіка 10-11)
– використання медіа – ресурсів: електронні підручники В.С. Автономова , С.І. Іванова з економіки ( додатковий, допоміжний матеріал – тексти, діаграми, схеми, відео – матеріали);
– робота в PowerPoint :
Мультимедійні презентації учнів – організація самостійної роботи; дозволяє розширювати і поглиблювати знання, проводити величезну дослідницьку роботу, проявляти творчий підхід до досліджуваної теми.
Мультимедійні презентації вчителів – найбільш важливу інформацію на слайді можна анімувати. Рух окремих частин слайда приверне увагу учня. Презентація дозволяє ілюструвати розповідь, зробити урок більш організованим, наочним, цікавим, мобільним.
При створенні учнями комп'ютерних презентацій, формуються найважливіші в сучасних умовах навички:
– Критичне осмислення інформації.
– Виділення головного в інформаційному повідомленні.
– Систематизування та узагальнення матеріалу.
– Грамотне уявлення наявною інформацією.
– Використання Internet – ресурсів: додатковий матеріал( тексти, діаграми, схеми, відео – матеріали);
Я використовую освітні ресурси Інтернету для пошуку новітніх статистичних даних, газетних і журнальних статей, телевізійних передач та ін.