Програма тренінгу «Формування життєвої компетентності старшокласників»
ПРОГРАМА
Тренінгу
«ФОРМУВАННЯ ЖИТТЄВОЇ КОМПЕТЕНТНОСТІ СТАРШОКЛАСНИКІВ»
Мета :
- соціальне навчання, протистояння негативним впливам середовища;
- психологічна підготовка підлітків школи-інтернату до самостійного життя;
- оволодіння життєвими компетенціями, соціальними ролями та критичним мисленням.
Завдання :
- розвиток комунікативних навичок та міжособистісних взаємовідносин;
- удосконалення здібностей, пов'язаних з ефективним спілкуванням;
- формування компетентності у підлітків школи-інтернату;
- вчити використовувати свій потенціал для самореалізації у професійному і особистісному плані.
Актуальність теми Проблема формування життєвої компетентності особистості старшокласників в наш час є однією з основних в процесі виховання підростаючого покоління. Життєва компетентність - це знання, вміння, навички, життєвий досвід, необхідний для вирішення особистих, соціальних завдань, продуктивного звершення життя.
Процес формування життєвої компетентності особистості старшокласників проходить під впливом середовища з цілісністю природних і соціальних умов. Саме на основі взаємодії "особистість-середовище" ми розглядаємо формування життєвої компетентності особистості старшокласників.
Основними особливостями середовища, в якій буде ефективним цей процес, виступають: сформованість соціально-культурних традицій, атмосфера соціально-культурної розкутості, довіру, наявність сприятливих організаційно-методичних і соціально-психологічних умов для реалізації творчого потенціалу особистості, насиченість і різноманітність культури, координація діяльності різних культурних інститутів.
Постає необхідність у життєвій компетентності особистості, її здатності успішно розв'язувати власні життєві проблеми, брати продуктивну участь у розв'язанні суспільних проблем. Розвиток життєвої компетентності особистості виступає умовою як її успішної, гармонійної життєдіяльності, так і конструктивного перетворення і гармонійного розвитку суспільства.
ТЕМА «СПІЛКУВАТИСЯ – ЦЕ ЗДОРОВО!»
І . Знайомство з темою, мета зустрічі.
Мета: встановити основні правила для роботи групи на період занять.
Назва тренінгу, цілі та завдання.
Прийняття правил роботи групи для дотримання дисципліни й порядку, методом мозкового штурму.
2. Вправа «Привітання».
Мета: створення позитивної, доброзичливої, комфортної та відвертої атмосфери.
1. Запропонувати пограти у руханку:
- вишукуватись за кольором волосся (від світлих до темних);
- за кольором очей;
- за числами народження.
2. З'ясувати з яким настроєм прийшли учасники тренінгу. Вони наклеюють на відповідну картинку свій настрій.
Обладнання: папір, фломастери, ручки, скотч.
3. Вправа «Знайомство».
Мета: сприяти формуванню позитивної самооцінки й усвідомленню унікальності особистості кожної людини, продовжити знайомство учасників один з одним.
Кожному учаснику дається аркуш паперу у формі (…). Форму створюють за допомогою тільки рук, без ножиців учасники розподіляються на пари, під час спілкування один з одним з’ясовують інтереси, захоплення, мрію та цікаву інформацію про співрозмовника.
Представляють один одного.Результати вправи розміщуються на стенді.
Обладнання: маркери, папір, скотч.
4. Інформаційне повідомлення, проблема. «Я в майбутньому».
Мета: з’ясувати коло інтересів присутніх, професійну направленість.
Обирається ряд професій (фіксуються на фліп-чарті), визначається їх особливість, якими необхідно володіти навичками та мати знання, щоб бути добрим спеціалістом.
5. Робота в підгрупах « Професія … сама необхідна. »
Мета: ознайомлення з різноманітністю професій, формування комунікативних навичок, вчитися взаємодіяти в групі.
Вся група розділяється на 4 підгрупи. Завданням кожної є презентація професії. Захист своєї спеціальності.
Обладнання: фліп- чарт, ватман , маркери.
6. Вправа «М’ячик».
Мета: продовжити знайомство групи, закріплення імен учасників тренінгу.
Психолог-тренер називає своє ім'я й особливість характеру, яка починається з той же літери, що й ім’я. Кидає м’ячик будь-якому учасникові, той також називає своє ім'я та особливість характеру й кидає м’ячик наступному учасникові, і так, поки м’ячик не пройде приблизно один-два кола. Потім умови гри змінюються: учасник називає ім'я будь-якого іншого учасника й після цього кидає йому м’ячик, той у такий же спосіб передає м’ячик наступному гравцеві й так далі, поки всі не запам'ятають імена та якості один одного.
Обладнання: м'яч.
7. Вправа «Права дитини».
Мета: інформувати дітей про права, закони суспільства, навчити їх знаходити допомогу, коли це необхідно.
Розділити клас на 4 групи. Перша група заповнює аркуш «Права, які я маю й хочу зберегти». Друга група – «Права, яких у мене нема, але хочу мати». Третя група – «Якби я був батьком, то дав моїм дітям право на...» Четверта група – «Якби мої права були порушені, я б зробив...».
Групи звітуються, доповнюють.
8. Вправа «Як я себе почуваю? Мій настрій.»
Мета: дати можливість у вільній формі висловитися із приводу проведеного заняття, настрій, побажання.
ТЕМА «ПОБУДУЙ СВОЄ МАЙБУТНЕ»
1. Вправа «Намалюй своє ім'я ».
Мета : настроїти учасників на робочий день, з'ясувати з яким настроєм прийшли, створення позитивного настрою в групі.
Групі роздають по одному аркушу паперу, необхідно намалювати своє ім'я, та настрій (малюнок за бажанням). Проговорити, розмістити уздовж стіни.
Обладнання: папір формату А 4, маркери.
2. Динамічна руханка «Що в нас спільного?»
Мета: активізувати учасників, формувати дружній колектив, створення позитивнго настрою.
Стільці розташовані по колу на 1 менше ніж гравців, учасник без стільця повинен назвати загальну ознаку присутніх, для того, щоб останні помінялися місцями. Хто не встиг зайняти вільний стілець, придумує наступну ознаку.
- хто народився влітку;
- хто має зелений колір очей;
- у кого на одязі є ґудзики;
- всі хлопці тощо.
Головне, щоб ознака була притаманна і учаснику, який знаходиться в колі.
3. Вправа « Візьміть мене на роботу».
Мета: формування впевненості у власних можливостях, позитивної самооцінки, розвиток навичок спілкування.
Інструкція: « Саме Вас повинні взяти на роботу…»
Група працює в парах. Один виконує роль роботодавця, інший спеціаліста, який влаштовується на роботу. Потім ролями міняються.
Аналіз вправи.
4. Вправа «Скриня із проблемами».
Мета: навчити розповідати про свої проблеми, розвивати чуйність і готовність допомагати іншим, почуття емпатії, взаємодопомоги. Ознайомлення з світом професій.
Пояснити групі, що підлітки і дорослі можуть мати труднощі в житті, і вони потребують допомоги. Нехай учасники приведуть приклади: залякування, проблеми з алкоголем, наркотиками. Довідайтесь, хто надасть їм допомогу в тім або іншому випадку.
Учасники діляться на 4 групи, де пишуться листи, у яких розповідається про свою або вигадану проблему. Коли всі групи напишуть листи, їх треба зібрати й покласти в спеціальну скриню. Потім представник з кожної групи вибирає одну з 4 «проблем». Далі діти грають в «редактора журналу», їм необхідно вирішити обрану проблему. Відповіді повинні бути корисними та конструктивними, і не можна забувати головне правило – не критикувати! У деяких випадках учасники можуть дати тільки співчутливу відповідь, тому що не завжди здатні дати конструктивну.
Учасники повинні розуміти, що якщо в них виникли які-небудь проблеми, то їх можна вирішити, не прибігаючи до шкідливих звичок.
5. Вправа «Знайди пару».
Мета: навчитися передавати інформацію невербальним шляхом, розвивати пізнавальні здібності.
Кожному учаснику до спини прикріплюється картинка з відомою людиною або твариною. Участники ходять по кімнаті і уважно розглядають картинки на спинах один у одного. Задача полягає в тому, щоб невербальним шляхом знайти учасника з однаковою картинкою (пару). Наприкінці заняття обговорюється, чи були труднощі в передачі інформації.
Обладнання: картинки, булавки.
Мозковий штурм « Що таке здоров’я? »
Мета: ввести учасників тренінгу в тему, активізувати їхнє особисте розуміння того, що таке здоров’я, подати визначення здоров’я.
6. Вправа „Симпозіум”.
Мета: формування відношення до здорового образу життя та визначення негативних факторів, які ведуть до погіршення здоров’я.
Учасники діляться на три групи і їм пропонується намалювати „»модель здорової людини». Групи малюють фактори ризику, погіршуючи здоров’я та презентують свої роботи.
Обладнання: дошка, ватман, маркер.
Які фактори впливають на здоров’я людини.
7. Вправа «Побажання та малюнок».
Мета: закріпити позитивну емоційну атмосферу у групі.
Учасникам роздаються листки А-4 , які вони підписують та малюють квітку, де члени групи пишуть свої побажання та малюють малюнок.
Література
1. Життєва компетентність особистості: науково-методичний посібник/ За ред. Л. В. Сохань, І. Г. Єрмакова, Г. М. Несен — К.: Богдана, 2003. — 520 с. 2. Пустовіт П. А. Життєва компетентність // Енциклопедія освіти / Акад. пед. наук. України; гол. ред. В. Г. Кремень. — К. : Юрінком Інтер, 2008. - Є. 285.
3. Сохань Л., Єрмаков І. Життєва компетентність у технології життє- здійснення / Л. Сохань, І. Єрмаков // Кроки до компетентності та інтегра ції в суспільство: науково-методичний збірник / Ред. кол. Н. Софій (голо ва), І. Єрмаков (керівник авторського колективу і науковий редактор) та ін. - К. : Контекст, 2000. - Є. 83. 4
ЗАВАНТАЖИТИ
Резервне посилання
Дану публікацію підготували для Вас команда сайту HelpInformatik.COM
Автор: Гольцева Тетяна Іванівна
Дата створення: 12.03.2017
Переглядів: 3983